[6] Andrzej Sapkowski - Ostatnie życzenie

11:00:00Autor: Andrzej Sapkowski
Premiera wydania: 1993
Wydanie: Wydawnictwo SuperNOWA
Liczba stron: 288

Później mówiono, że człowiek ów nadszedł od północy, od Bramy Powroźniczej. Nie był stary, ale włosy miał prawie zupełnie białe. Kiedy ściągnął płaszcz, okazało się, że na pasie za plecami ma miecz. Nie było w tym nic dziwnego, w Wyzimie prawie wszyscy chodzili z bronią, ale nikt nie nosił miecza na plecach niby łuku czy kołczana. Białowłosego przywiodło do miasta królewskie orędzie: trzy tysiące orenów nagrody za odczarowanie nękającej mieszkańców Wyzimy strzygi. Takie czasy nastały. Dawniej po lasach jeno wilki wyły, teraz namnożyło się wszelakiego paskudztwa – gdzie spojrzysz, tam upiory, strzygi, bobołaki plugawe, bazyliszki, diaboły, żywiołaki, wiły i utopce. Tu nie wystarczą zwykłe czary ani osinowe kołki. Tu trzeba profesjonalisty. A przybysz z dalekiej Rivii takim profesjonalistą jest. To wiedźmin Geralt, mistrz miecza i magii, mutant zaprogramowany, by strzec na świecie moralnej i biologicznej równowagi.

„A potem świat znowu zaczął istnieć, ale istniał zupełnie inaczej.”

Mój osobisty mistrz polskiej literatury współczesnej, Andrzej Sapkowski, wydając tą pozycję wprowadza nas w świat wiedźmina Geralta, pełen obrzydliwych stworzeń czekających na ofiary, przeróżnych wspomnień, tych dobrych i złych, ludzi mniej lub bardziej przyjaznych, oraz przygód, które niejednego czytelnika mogą przyprawić o ciarki na plecach. W tej części mamy do czynienia ze zbiorem siedmiu krótkich opowiadań wprowadzających nas do całej sagi. 

Głos rozsądku, Wiedźmin, Ziarno prawdy, Mniejsze zło, Kwestia ceny, Kraniec świata oraz Ostatnie życzenie – takie tytuły noszą teksty zawarte w tej książce. Zapoznajemy się w nich z momentami życia Geralta. Widzimy, jak walczy ze strzygą, zaprzyjaźnia się z potworem, spotyka starych przyjaciół, bierze udział w niecodziennych zaręczynach (o ile można to wydarzenie nazwać zaręczynami…), napotyka na samego diabła oraz wybrankę swego serca. Jednym słowem, w życiu białowłosego Wilka ciągle coś się dzieje.

Ciągle obwiniam się za to, że wcześniej nie zaczęłam tego cyklu. Wspaniały, cudowny, niesamowity, obłędny! Mogłabym tak wymieniać w nieskończoność (lub dopóki nie skończyłyby się odpowiednie określenia). Styl pana Sapkowskiego jest naprawdę genialny – lekki, wciągający, a zarazem bardzo humorystyczny. Ze względu na zastosowanie wielu archaizmów, czasami ciężko zrozumieć, o czym się czyta, ale patrząc na ogół, nie przeszkadza to prawie w ogóle.
Jestem naprawdę zachwycona tym, jak zostali przedstawieni bohaterowie – każdy z nich jest zupełnie inny, bardzo realistyczny. Można odnieść wrażenie, że ich charaktery zostały ściągnięte z osób, które bardzo dobrze znamy i lubimy (bądź nie). Równie fantastyczny jest świat, w którym cała akcja się rozgrywa – Wyzima, Blaviken, Cintra, zamki, bagna, pola, dwory… Wszystko wydaje się być rajem.

Książka, powtórzę się, jest naprawdę genialna. Mimo tego, że nie jest to właściwa część sagi, idealnie oddaje klimat tego, co w niej zawarte (czego dowiecie się, czytając dalsze tomy ;)). Wielkie pokłony dla autora za stworzenie czegoś tak niesamowitego.
Polecam każdemu, bez względu na to, czy uwielbia horrory, czy romanse!

Ocena książki: wielkie 10/10!

***

W ostatni dzień wakacji coś polskiego. Porwało mnie bez reszty i obecnie konkuruje o miano najlepszej serii w moim życiu!

You Might Also Like

1 komentarze

  1. Stuprocentowo potwierdzam ocenę, Wiedźmin to arcydzieło w całej rozciągłości sagi :D

    OdpowiedzUsuń