[122] Pół króla - Joe Abercrombie

12:00:00
Tytuł oryginału:
Half a King
Autor: Joe Abercrombie
Przekład: Agnieszka Jacewicz
Wydawnictwo: Rebis
Premiera: 7.04.2015
Liczba stron: 393

Książę Yarvi poprzysiągł zemstę zabójcom ojca. Chce odzyskać Czarny Tron. Najpierw jednak jako sprzedany w niewolę galernik musi stawić czoło okrucieństwu i srogiemu morzu. I to mając tylko jedną sprawną rękę!
Oszukany stanie się oszustem. W oczach świata jest słaby. Nie utrzyma tarczy ani nie chwyci za topór, dlatego musi z umysłu uczynić zabójczą broń.
Zdradzony sam zostanie zdrajcą. W osobliwej kompanii wyrzutków znajduje wsparcie, na jakie nie mógłby liczyć wśród szlachetnie urodzonych.
Czy ten, który padł ofiarą uzurpatora, sam się nim stanie? Yarvi ma u boku lojalnych przyjaciół, lecz zawiła ścieżka, którą kroczy, może się zakończyć tym, czym się rozpoczęła – niespodziewanym zwrotem, zasadzką i śmiercią króla.

Pół króla | Pół świata | Pół wojny

Yarvi, choć powinien mieć w życiu same wygody – w końcu jest następcą tronu Gettlandu – nigdy nie miał łatwo. Głównym, i w zasadzie jedynym problemem była jego zniekształcona ręka, przez którą nie mógł w pełni wykonywać nawet najprostszych czynności. Jednak już niedługo przekona się, że niesprawna dłoń będzie jego najmniejszym problemem.
Szkoli się na ministra i wielkimi krokami zbliża się do egzaminu, gdy nagle jego plany zostają zniweczone przez śmierć ojca i brata. Niedługo później zostaje zdradzony przez jedyną osobę, którą uważał za lojalną, i zaczyna nowe życie jako niewolnik w rękach wroga. Poprzysiągł zemstę i choć nie w pełni sprawny, zrobi wszystko, aby osiągnąć swój cel.

Jest to moje pierwsze spotkanie z tym autorem, jednak wcześniej słyszałam same pozytywy na jego temat. Ja sama nie zamierzam na niego narzekać, gdyż nawet nie ma na co.
Świat przedstawiony w książce jest bardzo ciekawy, chociaż nie ma w nim nic innowacyjnego i ciekawego. Wszystko zostało przedstawione na wklejonej mapie, więc w każdej chwili można sobie prześledzić trasę, jaką podążał Yarvi i jego przyjaciele.

Czytałam gdzieś, że ten cykl jest przeznaczony dla troszkę młodszych czytelników, i faktycznie, w niektórych momentach da się to odczuć. Mimo tego, że w książce znajdziemy brutalne i krwawe momenty, sama fabuła jest nieskomplikowana, a niektóre wydarzenia są dość przewidywalne. Jest oczywiście element zaskoczenia, i to dość ważny, lecz poza tym osoby, które lubią rozmyślać nad tym, jak dalej potoczą się losy bohaterów, będą niemalże od razu wiedziały, co i jak.

Jak to w przypadku książek fantastycznych bywa bardzo często, bohaterów jest od groma i ciut ciut. Jednak Yarvi, nasza główna postać, zdecydowanie wyróżnia się na tle innych. Chociaż jest „w połowie mężczyzną”, przeżywa wiele momentów załamania i zwątpienia w samego siebie, nigdy się nie poddaje i do samego końca udowadnia, że jest wiele wart.
Przyznam także, że sporym zaskoczeniem była dla mnie jedna z pobocznych postaci, tak zwany Nijaki. Jeśli jeszcze nie czytaliście tej książki, a macie ją w planach, zwróćcie na niego uwagę…

Pół króla to ciekawa i wciągająca książka, jednak wiele jej brakuje do bycia arcydziełem. Abercrombie ma bardzo interesujący styl pisania i z pewnością sięgnę po inne jego książki, ale wiem, że nie dostanę nic, co na długo zapadłoby w mojej pamięci. Ta historia jest przeznaczona dla młodszego pokolenia, ale myślę, że niezależnie od wieku ludzie będą nią zainteresowani, a przecież o to chodzi. Jednak spodziewałam się po niej o wiele więcej, niż dostałam.

7/10
Przeczytam tyle, ile mam wzrostu: 2,1 cm

You Might Also Like

1 komentarze

  1. Może nie jest to arcydzieło to od czasu do czasu lubię odprężyć się przy fantastyce. Wtedy pewnie będzie idealna :)

    OdpowiedzUsuń