[38] Małgorzata Mroczkowska - Angielskie lato

09:21:00






Autor: Małgorzata Mroczkowska
Wydanie: Czwarta Strona
Premiera: 20.05.2015
Liczba stron: 357







Anna wyjechała z Polski dwadzieścia lat temu. Mieszka w Londynie. Ma męża Anglika, przy boku którego prowadzi spokojne, ustatkowane życie. Pewnego dnia odbiera telefon od dawnej przyjaciółki z Krakowa szukającej wakacyjnej pracy dla swojego syna. Wojtek właśnie dostał się na uniwersytet i chce zarobić na studia. Anna postanawia zatrudnić chłopaka do pomocy w remoncie starego domu odziedziczonego przez jej męża. I choć Wojtek przylatuje do Anglii razem ze swoją dziewczyną, życie napisze dla całej trójki zupełnie inny, zaskakujący scenariusz.
Angielskie lato to przepiękna i wzruszająca opowieść o skrywanych tęsknotach i niespodziankach, które oferuje nam los.

„Nie miałam pojęcia, co we mnie drzemie. Człowiek nigdy do końca nie zna swoich demonów…” [s. 223]

Czterdziestoletnia Anna prowadzi cudowne, pełne ciepła życie u boku kochającego męża Waltera w brytyjskiej stolicy. Czuje się spełniona, uważa, że niczego jej nie brakuje, jest idealnie. Pewnego dnia postanawia wyremontować dom, który pozostał po matce jej męża. Jedzie więc na wieś, jednocześnie odnawiając kontakty z przyjaciółką z młodości, która prosi o pomoc dla jej syna. Ten przyjeżdża do Anny wraz z dziewczyną, aby pomóc jej w remoncie starego domu. We trójkę spędzają razem wakacje, Anna, choć tęskni za Walterem, zaczyna zakochiwać się w wiejskim klimacie, i nie tylko…
Jak dalej potoczą się losy na pierwszy rzut oka ustatkowanej i szczęśliwej kobiety? Czy spokój, bliskość morza i popołudnia przyjemnie spędzone w towarzystwie nowej przyjaciółki Margaret oraz Wojtka wygrają z ruchliwym i niespokojnym Londynem? Tego dowiecie się, czytając Angielskie lato!

Książka na samym początku wydaje się po prostu nudna. Bohaterowie są jak rodem wyjęci z amerykańskiego serialu obyczajowego, zwykła sielanka. Jednak kiedy docieramy do mniej więcej setnej strony, nagle wszystko nabiera tempa i sensu. Autorka pokazuje, jak ludzkie życie potrafi zaskakiwać w najmniej oczekiwanym momencie, jak coś, co budujemy przez wiele lat, potrafi w jednej chwili legnąć w gruzach i całkowicie wszystko odmienić. Poznając historię każdej z postaci możemy odnaleźć cząstkę siebie, dzięki czemu łatwiej jest wciągnąć się w fabułę. Zarówno Anna i Walter, dorośli ludzie z życiowym stażem, jak i Wojtek z Martą, dopiero wkraczający w dorosłość, mają swoje demony z przeszłości, z którymi muszą się zmagać i starają się uchować je w tajemnicy.
Lekturę zaczynamy od streszczenia zakończenia książki. Ja osobiście bardzo tego nie lubię, gdyż od razu wiadomo, o co chodzi, i nie ma już takiej frajdy z czytania. Jednak tutaj autorce udało się osiągnąć efekt zaskoczenia i tajemniczości trzymającej do ostatnich stron. Zakończenie tak mnie zszokowało, że jeszcze po przeczytaniu miałam dreszcze i nie do końca chciałam przyjąć do siebie taki obrót sytuacji.

Angielskie lato jest bardzo ciepłą książką obyczajową. Autorka stworzyła coś, co wciąga bez końca i zostawia ślad w pamięci czytelnika. Bohaterowie nie są tak zwyczajni, jak mogłoby się wydawać. Przesłanie, jakie książka ze sobą niesie, oraz ukazanie kruchości i nietrwałości ludzkiego życia jest do bólu realne i przejmujące. Jest idealna na ciepły, spokojny wieczór spędzony z kubkiem gorącego napoju.

Ocena książki: 9/10
Książka bierze udział w wyzwaniu Przeczytam tyle, ile mam wzrostu
(2,3 cm)


Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Czwarta Strona :)

You Might Also Like

5 komentarze

 1. Chętnie bym przeczytała tylko po to, by poznać to szokujące zakończenie ;)

  Galeria Książek

  OdpowiedzUsuń
 2. Okładka piękna, ocena bardzo dobra - nic, tylko czytać! Z chęcią sięgnę :)

  http://zakurzone-stronice.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę sięgnąć :) Mam nadzieję, że uda mi się to w nabliższym czasie <3
  In Bookland-blog recenzencki=zapraszam

  OdpowiedzUsuń
 4. Już ją zamówiłam i liczę,że spodoba mi się tak jak Tobie :))

  OdpowiedzUsuń
 5. Po audiobooka do książki zapraszam na fanpage: https://www.facebook.com/audiobookpl

  OdpowiedzUsuń