[34] Jacek Piekara - Płomień i krzyż. Tom 1

12:00:00Tytuł oryginału: Płomień i krzyż. Tom 1
Autor: Jacek Piekara
Przekład: -
Wydanie: Fabryka Słów
Premiera: 8.08.2008
Liczba stron: 424


Płomień i Krzyż - pod względem chronologii wydarzeń - rozpoczyna "cykl inkwizytorski" Jacka Piekary. Odsłania tajemnice świata tym różniącego się od naszego, że w roku 33 Jezus Chrystus nie umarł i nie zmartwychwstał, lecz zstąpił z krzyża i ukarał śmiercią swych prześladowców. W 1. tomie poznasz losy Mordimera Madderdina widziane oczami Pięknej Katarzyny - matki inkwizytora oraz Arnolda Lowefella, jego mentora i nauczyciela, członka Wewnętrznego Kręgu Inkwizytorium. A wszystko w krwawej scenerii chłopskiego buntu pustoszącego Cesarstwo,  w bogatym domu pięknej kurtyzany parającej się mroczną sztuką, w mistycznej siedzibie perskiego czarnoksiężnika, w Akademii Inkwizytorium oraz siedzibie Świętego Officjum - tajemniczym klasztorze Amszilas.

"Pamiętaj chłopcze, że człowiek rozumny zawsze woli stać na uboczu, gdyż świat znacznie lepiej widać, kiedy samemu jest się skrytym w mroku." [s.180]

Cykl Inkwizytorski
Płomień i krzyż. Tom 1 | Wieże do nieba | Dotyk zła | Bicz Boży | Głód i pragnienie | Kościany galeon | Sługa Boży | Młot na czarownice | Miecz Aniołów | Łowcy dusz

Ten tom chronologicznie rozpoczyna cykl o Inkwizytorium. Został podzielony na 4 części – każda z nich przedstawia historię młodego Mordimera Madderdina z innego punktu widzenia.

Piękna Katarzyna
Tutaj poznajemy oszałamiająco piękną czarownicę Katarzynę. Jej zajęciem, tuż po zbyt częstym oddawaniu się mężczyznom, jest uczęszczanie na praktyki do pewnej starej wiedźmy. Tam stara się uzyskać dostęp do najmroczniejszej księgi i potężnej, nieograniczonej wiedzy. Jednocześnie musi dbać o swojego syna, który mimo dobrych warunków rozwoju, nie ma szans na spotykanie się z matką. Nagle Katarzyna wpada w poważne kłopoty i może już nigdy nie ujrzeć światła dziennego.

Płomień i krzyż
To opowiadanie przybliża nam losy Arnolda Lowefella, inkwizytora z Wewnętrznego Kręgu. Ma za zadanie odnaleźć małą dziewczynkę, ostatnią ze szlacheckiego rodu. Jedyne utrudnienei to panujący wszędzie bunt chłopski. Gdy dociera do dziewczynki, pojawia się młody, ciemnowłosy chłopak (zgadnijcie kto?), który zaciekle jej broni. Okazuje się, że ma nadprzyrodzone umiejętności i Lowefell postanawia się nim zaopiekować.

Szachor Sefer
Tytuł tego opowiadania to nazwa księgi zawierającej najpotężniejsze magiczne zaklęcia. Lowefell stara się odnaleźć jakiekolwiek informacje na temat Mordimera, przy okazji dowiadując się wielu innych, równie interesujących rzeczy, nawet na swój temat.

Drugie piętro wieży
Tutaj Arnold spotyka się ze swoim znajomym czarownikiem, który nazywa go Narsesem. Przy okazji na światło dzienne wychodzi długo skrywana tajemnica inkwizytora.

Szczerze powiedziawszy, nie jestem jakoś bardzo zachwycona tą książką. Owszem, bardzo przyjemnie się ją czytało, ale spodziewałam się większego wow. Szybko się czyta, lekturę umilają ilustracje zawarte w książce. Wszystkie postaci są bardzo przemyślane i doskonale stworzone, więc łatwo i miło się z nimi zapoznaje. Każdy szczegół dodaje uroku książce i człowiek jeszcze bardziej wciąga się w czytanie.

Płomień i krzyż. Tom 1 chronologicznie rozpoczyna Cykl Inkwizytorski. Jest krótką, szybką i przyjemną lekturą, która wprowadza nas do całej historii. Niestety mnie nie zachwyciła i nie zaszokowała, ale nadal bardzo miło było zapoznać się z przeszłością Mordimera.

Ocena książki: 8/10

Książka bierze udział w wyzwaniu Przeczytam tyle, ile mam wzrostu

(2,7 cm)

+ 2015 Reading Challenge: Zawierająca krótkie historie

You Might Also Like

3 komentarze

 1. Jestem ciekawa twórczości Piekary, tym bardziej, że ta seria zapowiada się ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam jeszcze ani jednej książki Piekary, ale nie sądzę bym zaczynała od tej, skoro nie zachwyca jakoś specjalnie. Chyba skupię się na innych jego dziełach i JEŚLI mi się spodobają, dam szanse także temu zbiorowi. :)
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń
 3. Nigdy nie słyszałam o tym autorze, i raczej nie mam zamiaru sięgać po jego twórczość. Chociaż kto wie?
  Pozdrawiam i zapraszam na mój blog z recenzjami książek :)
  zaczytana-w-krainie-ksiazek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń