[73] Próby ognia - James Dashner

14:26:00
Tytuł oryginału:
The Scorch Trials
Autor: James Dashner
Przekład: Agnieszka Hałas
Wydanie: Papierowy Księżyc
Premiera: 14.11.2012
Liczba stron: 415

Znalezienie wyjścia z Labiryntu miało być końcem. Żadnych więcej niespodzianek, żadnych puzzli i żadnego uciekania. Thomas był przekonany, że jeśli Streferzy zdołają się wydostać, odzyskają swoje dawne życie i wspomnienia.
W Labiryncie życie było łatwe. Mieli jedzenie, schronienie i względne bezpieczeństwo. Dopóki Teresa nie zapoczątkowała końca. Ale w świecie poza Labiryntem koniec został zapoczątkowany już dawno temu.
Spalona przez Pożogę i wysuszona z powodu nowego surowego klimatu Ziemia stała się krainą zniszczenia, penetrowaną przez Poparzeńców, ludzi zarażonych Pożogą.
Dlatego Streferzy wciąż nie mogą przestać uciekać. Zamiast upragnionej wolności, muszą stawić czoła jeszcze jednej próbie. Muszą przejść przez najbardziej spaloną część świata i dotrzeć do celu w ciągu dwóch tygodni.
Ale DRESZCZ przygotował im na tej drodze wiele niespodzianek. Wiele krwawych niespodzianek…

Rozkaz zagłady (prequel) | Więzień labiryntu | Próby ognia | Lek na śmierć


W końcu się udało – Thomas i inni Streferzy opuścili Labirynt. Przez chwilę żyli od stóp do głów przepełnieni nadzieją, że to już koniec, że odzyskają to, co stracili. Jednak ich szczęście nie trwało zbyt długo. Dowiedzieli się, że DRESZCZ, ich główny wróg, przygotował dla nich kolejną próbę, podczas której muszą dowieść swoich wartości. Zostają wysłani na powierzchnię Ziemi i mają dwa tygodnie na to, aby dostać się do wyznaczonego celu. Jeśli im się uda, otrzymają coś, co pozwoli im pożyć odrobinę dłużej. Razem wyruszają w podróż przez Pogorzelisko jeszcze nie wiedząc, jak bardzo DRESZCZ utrudni im tą względnie bezproblemową wycieczkę.

Powiem szczerze, że naprawdę ciężko napisać więcej o fabule, nie zdradzając przynajmniej jednego decydującego szczegółu. Akcja na dobrą sprawę nie zatrzymuje się w ogóle, każdy rozdział funduje nam sporą dawkę emocji. Pojawia się wiele nowych miejsc i postaci, które mogą zawrócić w głowie i trochę zburzyć dotychczasową wizję świata, ale bądź co bądź, bez nich byłoby nudno.
W tym tomie czytelnik otrzymuje trochę więcej informacji na temat Pożogi i pierwszej próby, przez którą przechodził Thomas i jego przyjaciele. Przy okazji, wreszcie udało mi się ustalić, którego z bohaterów lubię, a którego wręcz przeciwnie! Przeważnie zajmuje mi to o wiele mniej czasu, ale w tym przypadku, no cóż, nie byłam do końca zdecydowana.

Próby ognia to dobra kontynuacja serii, ale mnie do końca nie zachwyciła. O, taka dobra książka do poczytania. Może i akcja trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony, zakończenie wręcz nakazuje do natychmiastowego sięgnięcia po kolejny tom, lecz w moich oczach jest to książka po prostu dobra.

8/10
Przeczytam tyle, ile mam wzrostu: 2,7 cm

You Might Also Like

11 komentarze

 1. Czytałam pierwszą część, jednak nie zachwyciła mnie na tyle, abym sięgnęła po tom drugi. Lecz sądzę, że kiedyś jeszcze sięgnę po Próby ognia, chociażby z samej ciekawości :>
  Pozdrawiam
  Pozdrawiam
  secretsofbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto spróbować, może akurat spodoba Ci się bardziej :D

   Usuń
 2. Nie czytałam pierwszej części, ale nieco mnie zainteresowałaś, więc się porozglądam .

  Pozdrawiam,
  http://tylkomagiaslowa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeszcze nie czytałam żadnej książki tego autora, ale myślę, że niedługo się z twórczością Dashnera zapoznam. Pozdrawiam <3

  http://k-a-k-blogrecenzencki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie czekam na jakąś recenzję! :D

   Usuń
 4. Tyle ostatnio słyszę o tej serii... Baaardzo chcę ją przeczytać! Brzmi tak intrygująco...

  Pozdrawiam i zapraszam do siebie,
  Przerwa na książkę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczytaj, nic nie stracisz! Tylko nie oglądaj filmów :p

   Usuń
 5. Pierwszy tom niby mi się podobał, ale jednak do tej pory nie sięgnęłam po kontynuację, a minęło już naprawdę sporo czasu. Muszę to w końcu nadrobić!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie też minęło trochę czasu między pierwszym a drugim tomem, teraz jestem pod koniec trzeciego i może to dziwne, ale cieszę się, że wreszcie to skończę :p

   Usuń
 6. Nigdy jakoś szczególnie nie ciągnęło mnie do tej książki. :) A że powstał film z Dylanem to się bardzo ciesze i postanowiłam obejrzeć tylko adaptację. (Tak wiem książki są o wiele lepsze!) :)

  OdpowiedzUsuń