[9] Yrsa Sigurdardottir - Weź moją duszę

10:00:00Tytuł oryginału: „Sér grefur gröf
Autor: Yrsa Sigurdardóttir
Przekład: Jacek Godek

Wydawnictwo: Wydawnictwo Muza
Liczba stron: 398

W luksusowym hotelu spa, urządzonym na odrestaurowanej starej farmie, dochodzi do dwóch bestialskich morderstw. Właściciel hotelu, Jonas, i jego pracownicy utrzymują, że to miejsce przeklęte i nawiedzane przez duchy. Poszlaki wskazują, że w morderstwa prawdopodobnie zamieszany jest Jonas. Thora zostaje jego adwokatem i włącza się do policyjnego śledztwa.
Krok po kroku odkrywa ponure tajemnice z przeszłości. Z pokrytych kurzem zdjęć i dokumentów, należących do poprzednich właścicieli, wyłania się historia chorej zazdrości i okrutnej zbrodni.

Cykl „Thora”
Tom 1 | Tom 2

To drugi tom z serii islandzkich kryminałów o prawniczce Thorze. Tym razem wypożyczona z cichą nadzieją, że ten tom będzie lepszy niż poprzedni. Czy naprawdę taki był? Przekonajcie się!

Tym razem książka zaczyna się od dość smutnego wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat. Następnie czytamy o scenie morderstwa, wokół którego obraca się akcja powieści. Potem już czytamy o Thorze, która wybiera się na islandzki półwysep, by pomóc znajomemu, Jonasowi Juliussonowi. Mężczyzna prowadzi hotel, w którym motywem przewodnim jest filozofia New Age. Budynek hotelu mieści się na terenie starego gospodarstwa, które zostało sprzedane przez rodzeństwo zamieszkujące tę farmę w czasach jej świetności. Jonas pragnie pomocy ze strony prawniczki, która towarzyszyła mu przy kupnie tej posesji, ponieważ twierdzi, iż jest ona… nawiedzana przez duchy. Zarówno on, jak i pracownicy hotelu uskarżają się na odgłosy przypominające płacz małego dziecka. Thora jednak nie bardzo chce wierzyć przyjacielowi, lecz stara się mu pomóc. Przy okazji dowiaduje się o śmierci architektki wynajętej przez Jonasa. Nie wygląda to na zbieg okoliczności, prawda? Ale Thora podejmuje się wyzwania i stara się pomóc Jonasowi pozbyć się nawiedzających go duchów i… oczyścić go z zarzutu popełnienia morderstwa.

Tak. Ten tom serii zdecydowanie uratował autorkę od porzucenia jej twórczości na zawsze. Ponownie luźna, przyjemna lektura z wieloma ciekawymi informacjami do przyswojenia. Nadal nie jest to dzieło wybitne, ale zdecydowanie lepsze od poprzedniego tomu. J

Ocena książki: 8/10

Książka bierze udział w wyzwaniu Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (2,5 cm)

***

I kolejna recenzja przed Wami. Właśnie siedzę na feriach, więc postaram się nadrobić wszystko, co powinnam, a tymczasem zapraszam do lektury!

You Might Also Like

0 komentarze