[44] Samantha Shannon - Czas Żniw

12:00:00Tytuł oryginału:
The Bone Season
Autor: Samantha Shannon
Przekład: Regina Kołek
Wydanie: Wydawnictwo SQN
Premiera: 6.11.2013
Liczba stron: 497


Rok 2059. Dziewiętnastoletnia Paige Mahoney pracuje w kryminalnym podziemiu Sajonu Londyn. Jej szefem jest Jaxon Hall, na którego zlecenie pozyskuje informacje, włamując się do ludzkich umysłów. Paige jest sennym wędrowcem i w świecie, w którym żyje, zdradą jest już sam fakt, że oddycha.
Pewnego dnia jej życie zmienia się na zawsze. Na skutek fatalnego splotu okoliczności zostaje przetransportowana do Oksfordu – tajemniczej kolonii karnej, której istnienie od dwustu lat utrzymywane jest w tajemnicy. Kontrolę nad nią sprawuje potężna, pochodząca z innego świata rasa Refaitów. Paige trafia pod protektorat tajemniczego Naczelnika – staje się on jej panem i trenerem, jej naturalnym wrogiem. Jeśli Paige chce odzyskać wolność, musi poddać się zasadom panującym w miejscu, w którym została przeznaczona na śmierć
.

„Nadzieja to jedyna rzecz, która może jeszcze wszystkich nas ocalić.”

Czas Żniw | Zakon Mimów

Witamy w SajLo, czyli Sajonie Londyn. Poznajcie młodą Paige, której zadaniem jest śledzenie aktywności dusz w jej okolicy. Należy do grupy zwanej Siedmioma Pieczęciami – siedmiu jasnowidzów prowadzących działalność w podziemiach miasta. Pewnego dnia, pod wpływem impulsu zabija strażnika i trafia do kolonii karnej – Szeolu I. Tam, wraz z innymi jasnowidzami dowiaduje się, że właśnie trwa czas Żniw – zbierania odmieńców i tworzenia z nich podwładnych. Trafia pod opiekę tajemniczego Refaity, Arcturusa, zwanego też Naczelnikiem. Jako śniący wędrowca, czyli jeden z najmniej popularnych, a co za tym idzie, najbardziej pożądanych jasnowidzów, musi nauczyć się, jak przetrwać i nie dać się zabić Nashirze, władczyni Refaitów. Jej relacja z Naczelnikiem wstępuje na wyższy poziom, a sama Paige planuje ucieczkę z obozu karnego. Czy uda jej się wrócić na wolność i znów spotkać się ze swoimi przyjaciółmi? Czy Refaici są naprawdę aż tak okrutni? Tego dowiecie się, czytając tę wciągającą historię!

Pierwsze sto stron książki było jedną wielką porażką. Nic się nie działo, nie do końca wiedziałam, o co chodzi. Na szczęście wydawcy postarali się o słowniczek wyjaśniający wiele zwrotów, które mogłyby być dla niektórych niezrozumiałe. Pełna nadziei i po części zmuszana przez Alicję do czytania, tak robiłam. I faktycznie, od tej mniej więcej setnej strony akcja się rozkręciła i pędziła na łeb, na szyję, aż do samego zakończenia. Przez książkę przewinęło się wielu bohaterów, niektórzy zostali na chwilę, inni do końca. I każdy z nich był zupełnie inny. Oprócz wszelkiego rodzaju jasnowidzów są też Refaici i Emmici. Autorka dobrze przemyślała te dwie rasy, które pomimo wielu podobieństw ogromnie się od siebie różnią.
Każde wprawne czytelnicze oko zauważy, że książka jest kolejną powtórką znanych już schematów. Przykład – Żniwa kojarzą nam się z Głodowymi Igrzyskami. Ale kiedy zapomnimy o wszystkich podobieństwach, dostajemy całkiem nową i równie ciekawą historię. Historię pełną niespodzianek, zagadek i zaskoczeń.

Czas Żniw może i jest kolejnym powieleniem znanego schematu, ale mimo wszystko przedstawia zupełnie co innego. Z początku nudna, po pewnym czasie wciąga i zostaje w myślach czytelnika na długi czas. Polecam!


Ocena książki: 8/10
Książka bierze udział w wyzwaniu Przeczytam tyle, ile mam wzrostu
(3,6 cm)

You Might Also Like

15 komentarze

 1. Może być ciekawie :D
  Uwielbiam tego typu książki, chociaż nie wiem czy ten słowniczek to taki dobry pomysł. Kojarzy mi się z wierszami w podręczniku od polskiego haha :D

  http://blog--ksiazkoholiczki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I nawet odgrywa podobną rolę! Da się zrozumieć, o co w ogóle chodzi :D

   Usuń
  2. Hah ;D
   W takim razie postaram się jak najszybciej przeczytać :D

   Usuń
 2. Bardzo chciałabym przeczytać kiedyś tą książke! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszałam, że nie jest to książka dla każdego i na początku trzeba mieć do niej cierpliwość ;)
  Nie mogę się doczekać kiedy ją przeczytam, tym bardziej że okładka jest bardzo ładna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Okładka jest śliczna!
   Fakt, może i nie jest dla każdego i pierwsze sto stron to męczarnia, ale potem idzie jak z płatka :D

   Usuń
 4. To jedna z tych książek, które muszę przeczytać, jestem jej bardzo, ale to bardzo ciekawa.

  http://zakurzone-stronice.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. To kolejna książka z tych którę muszę przeczytać :D.
  Czaję się już na nią spory czas, ale jakoś nie idze mi jej kupić. /Juliet♥

  Pozdrawiam i zapraszam na bloga ☺:
  http://odkawywoleksiazke.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to trzymam kciuki, aby w końcu się udało! :D

   Usuń
 6. Zaintrygowała mnie okładka :) Powiem więcej, wręcz krzyczy, że chciałaby uzupełnić lukę na moim regale. Kimże jestem, aby się spierać...? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ach, ja wiem, nie sposób odmówić... ;)

   Usuń
 7. Nominowałam Cię do Liebster Blog Award. :)
  Wszystko znajdziesz tutaj: http://maagia-ksiazek.blogspot.com/2015/07/liebster-blog-award-2.html

  OdpowiedzUsuń